THE METEORA

Meteory - nazwa masywu skalnego położonego w środkowej Grecji. Najwyższe z nich sięgają prawie 600 m n. p. m. W języku greckim Meteora oznacza będącego wysoko w powietrzu.


Nie są to jednak zwykle skały, znajdują się na nich bowiem monastyry. A co to takiego? Są to prawosławne klasztory. Legenda głosi, ze ich założycielem jest św. Atanazy. W 1336 roku wznió się on na skrzydłach orła i tak powstał pierwszy monastyr. 

Początkowo zarówno materiały do budowy jak i ludzie wciągani byli na linach. Z czasem wykuto w skałach schody i skonstruowano pomosty. 

Pierwsi osadnicy pojawili się w Meteorach w X wieku. Były to najczęściej wspólnoty religijne i zamieszkiwały jaskinie.

Łącznie powstały aż 24 klasztory, a 6 (cztery męskie i dwa żeńskie) funkcjonuje do tej pory. 

Funkcjonujące monastyry:

Rusanu, Świętej Barbary
Świętego Mikołaja Odpoczywającego
Świętego Stefana
Świętej Trójcy
Warłama
Wielki Meteor, Przemienienia Pańskiego

Na miejsce najlepiej dotrzeć samochodem. Od pobliskiej miejscowości Kastraki do ostatniego monastyru wiedzie droga o długości 20 km. Przy każdym z klasztorów znajduje się parking, na którym można zostawić pojazd. 

Bilet wstępu kosztuje jedynie 3 euro. Należy jednak pamiętać o odpowiednim stroju, czyli zakrywającym kolana i ramiona.

Meteory to jedno z tych ciekawszych miejsc, które z pewnością warto zobaczyć. Samo wspinanie się na takiej wysokości po stromych, kamiennych schodach to nie lada przeżycie. Kiedy już dotrzemy na szczyt czekają na nas wspaniałe widoki. I pomyśleć, że niektórym towarzyszą na co dzień. W 1988 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Ciekawostka: Meteory były miejscem kręcenia filmu o Jamesie Bondzie - Tylko dla twoich oczu.
K.

4 komentarze:

Copyright © 2014 KATE`S POINT OF VIEW , Blogger